אודות מושב קשת

קשת היא מושב חקלאי קהילתי תורני במרכז רמת הגולן, ארבעה וחצי ק"מ מן הגבול הסורי. שכניה הקרובים הם היישובים אלוני הבשן מצפון-מזרח, ויונתן בדרום-מערב.

קשת מונה כיום מעל 100 משפחות ובהן מעל 600 נפשות, כן ירבו. בימים אלה מתחילה בקשת בנייה של 14 יחידות דיור בתוך תחומי היישוב הקיים ("בנייה בקו כחול"), ובו מתוכננת הקמה של שכונת הרחבה צפונית-מערבית לקשת. סיפור ההקמה של קשת הוא מיוחד במינו, ורישומו ניכר באופי היישוב עד היום.

קשת נולדה ב-כ' באייר תשל"ד (מאי 74'), בתוך בונקר סורי תת קרקעי ענק, במעבה אדמת קונייטרה. אף שפרק זה בתולדותיה של קשת מתמצה בסך הכול בארבעים יום, הוא נחשב למכונן. עד היום, כשמזכירים בקשת את "הבונקר" – יש ברקע יראת כבוד, עיניים נוצצות ובת שחוק.

בקיץ תשל"ח עוברת קשת אל נקודת הקבע שלה, בתום סיפור בארבעה פרקים, של ארבע שנות נדודים בדרך הביתה.

בשלושת הפרקים הראשונים לחייה התנהלה קשת כמין "מושבוץ": המשפחות חיו בבתיהן הארעיים ובישלו לעצמן. הרווקים והרווקות הרבים חיו בדירות מאולתרות או בחדרים ברווקיה, ואכלו בחדר אוכל משותף. בשבתות התאספה הקהילה לתפילות ולסעודות משותפות, שרבו בהן הזמירות ודברי התורה, והאווירה הייתה מרוממת, מלכדת, מעצימה ומגבשת.

עם המעבר לתל טליה והגידול במספר הזוגות והמשפחות, נעלמו בהדרגה סממני ה"מושבוץ", כמו מחסן הכביסה וחדר האוכל, והיישוב היה למושב שיתופי.

כיום קשת מתנהלת כמושב קהילתי חקלאי המנוהל ע"י האגודה הקהילתית. כמחצית מתושבי המושב הם חברי האגודה השיתופית.

ענפי הייצור השונים הם בעיקרם חקלאיים: מטעים וגד"ש, כפועל יוצא של התפיסה האידאולוגית שהנחתה את קשת מראשיתה: לחזור לשורשים – זה קודם כל כפשוטו: לגאול את האדמה שחיכתה לנו מאות שנים, ולקבוע עובדה התיישבותית פורחת במרכז הגולן. כל זאת – בחיבור אמיץ אל קומת הרוח.

המשק החי של היישוב כולל ענף בקר לבשר, רפת חלב, לול פטימים, סוסים לשימוש הבוקרים ועדר חמורים לרכיבה של נופשים.

ענף התיירות שלנו כולל אכסניה לכ-240 לנים, חדר אוכל משובח שמספק גם שירות קייטרינג לאירועים מקורים או אירועי שטח, ואתר "נביעות ארנון" ובו לינת שטח לכ-350 לנים ופארק אתגרים.

ענפי השירות של היישוב כוללים מעון לילדים, גנים, תלמוד תורה לבנים ובית ספר תורני לבנות, מקווה טהרה לנשים ומקווה גברים, צרכנייה, ספרייה ומשחקייה.

בואו לבדוק אם שכחנו משהו...

ותביאו בגדים גם לשבת, או לעונה הקרובה.

משהו בטוח יקסום לכם להישאר בעבורו.

בגדים חמים יתאימו פה גם בערבי הקיץ.

האוויר והאווירה – עלינו.

סרטוני וידאו על מושב קשת וענפי המשק:

מקור: ערוץ היוטיוב של מושב קשת